Darmowa wysyłka przy zamówieniu powyżej 100 zł!

Melisa i jej cudowne właściwości!

 

Melisa lekarska jest jednym z najpopularniejszych ziół stosowanych zarówno w medycynie jak i w kuchni. 

Sprawdź, jakie są jej cudowne właściwości!

Właściwości lecznicze melisy

 

Melisa lekarska (Melissa officinalis), inaczej zwana cytrynowym zielem, jest rośliną wieloletnią, która osiąga kilkadziesiąt centymetrów wysokości.

Jest ziołem od dawna stosowanym w medycynie ludowej, ze względu na zróżnicowane właściwości prozdrowotne.

Najważniejszym składnikiem obecnym w liściach melisy jest olejek eteryczny, którego głównymi składnikami są cytral, cytronelal i geraniol. Olejek ten wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne oraz przeciwwirusowe. Olejek melisowy jest świetnym specyfikiem grzybobójczym.

Oprócz olejku, liście melisy zawierają także:

  • garbniki - wykazują działanie antybakteryjne;

  • flawonoidy i kwasy fenolowe mają silne działanie antyoksydacyjne (niwelują wolne rodniki, które są jedną z przyczyn rozwoju takich chorób jak miażdżyca, cukrzyca, schorzenia neurologiczne, czy nowotwory);

  • śluz – działający osłonowo na błony śluzowe górnych dróg oddechowych;

  • witaminę C, gorycze, chlorofil i karotenoidy.

 

Napar i inne przetwory z liści melisy, podobnie jak szyszki chmielu, można stosować w stanach pobudzenia nerwowego, rozdrażnienia, stresu, stanach lękowych.

Ponadto melisa przynosi ulgę w bólach głowy, w tym także migrenowych.

Melisa ma właściwości uspokajające, dzięki którym wypicie naparu z liści melisy przed snem przyspiesza zaśnięcie, działa też uspokajająco na żołądek i jelita, dlatego tak często polecana jest osobom z zespołem jelita drażliwego.

Ponadto wykazano, iż melisa hamuje rozwój bakterii Helicobakter pylori, które są jedną z przyczyn występowania choroby wrzodowej żołądka.

Picie herbaty z melisy przyczynia się do zmniejszenia stężenia cholesterolu we krwi, a co za tym idzie - może zapobiec miażdżycy.

Melisa hamuje także rozwój bakterii bytujących w jamie ustnej, które powodują zapalenie dziąseł.

Wykazano, że zawarte w wodnych wyciągach z liści melisy taniny oraz kwasy fenolowe zwalczają m.in. wirusa opryszczki wargowej.

Według niektórych badań, melisa poprawia koncentrację oraz pamięć. W opinii naukowców melisa poprawia funkcje poznawcze u osób chorych na Alzheimera oraz zmniejsza objawy chorób starczych, takich jak demencja.

Melisa w formie okładu złagodzi także skutki pogryzienia przez komara, użądlenia przez pszczołę czy inne owady.

 

Melisa dla kobiet w ciąży i dzieci

 

Melisa jest bezpieczna dla dzieci. Na rynku są dostępne herbatki uspokajające dla dzieci, które w swoim składzie mają właśnie m.in. to zioło.

Kobiety w ciąży również bez obaw mogą spożywać napary z liści melisy. Dzisiejsza fitoterapia poleca jej stosowanie.

Napar z melisy zalecana jest zwłaszcza w pierwszym trymestrze ciąży, ponieważ może wpłynąć łagodząco na ewentualne problemy żołądkowe ciężarnej.

Melisa w ciąży nie tylko złagodzi nudności i wymioty, ale również zrelaksuje, ułatwi usypianie i pomoże zachować dobre samopoczucie.

 

Cytrynowe zioło w kuchni

 

Mówiąc o melisie, nie można zapomnieć o jej walorach kulinarnych. Ze względu na cytrynowy aromat liście tego zioła są idealne jako dodatek do orzeźwiających letnich napojów i herbat.

Ciekawy efekt można również uzyskać, dzięki zastosowaniu melisy do sałatek, zup, twarogów czy deserów. Melisę można również wykorzystać do farszów i nadzienia do mięs.

Należy jednak pamiętać, że aromat melisy jest ulotny, dlatego do ciepłych dań należy ją dodawać na samym końcu.

 

Przeciwwskazania do stosowania melisy

 

Melisa do stosowania wewnętrznego, nie wykazuje zbyt wielu przeciwwskazań, jednak zewnętrznie olejek melisowy może uczulać, co objawi się rumieniem, świądem i pokrzywką.

Jeśli stosujemy leki na uspokojenie, nie powinniśmy łączyć ich z melisą, ponieważ zioło wykazuje skuteczne działanie uspokajające.

Choć nie poznano dotąd żadnych skutków ubocznych melisy, jak każde zioło, należy stosować ją z umiarem.

 

 

 

 

 

 

 

Bibliografia

 

Ożarowski A., Jaroniewski W., Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie, Instytut Wydawniczy Związków Zawodowych, Warszawa 1987

A. Gawłowska "500 roślin ogrodowych" wydanie II 2020

https://nutrizzy.com/blogs/news

https://portal.abczdrowie.pl/dzialanie-melisy

https://www.poradnikzdrowie.pl/