Darmowa wysyłka przy zamówieniu powyżej 100 zł!

Masz problemy ze snem? Powinieneś tego spróbować!

Lawenda (Lavandula) jest wiecznie zielonym krzewem, pochodzącym z obszarów śródziemnomorskich. Dzięki jej uroczym niebieskim lub fioletowym kwiatom, wspaniałemu aromatowi oraz dostępności ciekawych ozdobnych odmian, roślina ta coraz częściej gości w naszych ogrodach.
Jest jedną z najważniejszych roślin dla przemysłu perfumeryjnego i kosmetycznego i farmakologicznego.

Ceniona jest nie tylko za swój wygląd i zapach, ale również za wykazywane właściwości prozdrowotne, lecznicze i odżywcze.


Cudowne właściwości lawendy...


Kwiat lawendy dostarcza wielu substancji aktywnych, które wykazują korzystny wpływ na zdrowie.
Działa przeciwzapalnie, odkażająco oraz przeciwnowotworowo. Lawenda wykorzystywana jest w zwalczaniu bólów mięśni i stawów, a także dolegliwości trawiennych.
Kwiaty lawendy są źródłem wielu składników wywierających korzystny wpływ na zdrowie człowieka. Wśród nich znajdują się garbniki należące do substancji aktywnych obecnych w ziołach leczniczych.
Pożądanymi składnikami obecnymi w kwiatach lawendy są także sole mineralne oraz kwasy organiczne.
Innymi bardzo wartościowymi substancjami aktywnymi występującymi w lawendzie są:

  • fitosterole (przyczyniają się m.in. do obniżenia poziomu „złego” cholesterolu);
  • triterpeny o właściwościach antyoksydacyjnych i przeciwnowotworowych;
  • związki o działaniu antyoksydacyjnym, przeciwzapalnym, przeciwnowotworowym, przeciwmiażdżycowym, a także antyalergicznym.


Dzięki właściwościom przeciwgrzybicznym i odkażającym, lawenda stosowana jest również w leczeniu chorób skórnych. Przyspiesza proces gojenia się ran oraz regeneracji naskórka.
Olejek lawendowy wykorzystywany jest w leczeniu trądziku oraz w pielęgnacji skóry wrażliwej i włosów.


Właściwości antyseptyczne i bakteriobójcze olejku lawendowego czynią go bardzo pomocnym w zwalczaniu różnych infekcji. W razie zapalenia gardła, zapalenia zatok, zapalenia oskrzeli czy migdałków doskonale sprawdzają się np. inhalacje z użyciem olejku. Warto również używać go do płukania gardła.
Lawenda, a dokładnie olejek lawendowy, wykorzystuje się w przypadku bólu stawów i mięśni.

Często stosowany jest do terapii podczas masażu czy kąpieli leczniczych, polecanych szczególnie w reumatoidalnym zapaleniu stawów (RZS), a także w zapaleniu nerwu kulszowego czy obrzęków w obszarze kończyn dolnych.
Ta doskonała roślina pomocna jest w leczeniu mało zaawansowanego kręczu szyi. Połączenie jej z olejkiem rozmarynowym i nałożenie na skórę może zredukować towarzyszący temu stan zapalny.


Lawendę stosuje się również bardzo powszechnie w przypadku bólu głowy czy pojawiających się migrenach. Aby uśmierzyć ból należy wcierać ją w skronie.


Spokojny i nieprzerwany sen...


Poza wieloma innymi oddziaływaniami lawenda przede wszystkim skutecznie działa na nasz układ nerwowy.
To oznacza, że zapach tego olejku uspokaja, łagodzi skutki stresu i napięcia nerwowego, ułatwia zasypianie.


Od dawna lawendę uważa się za środek uspokajający, wyciszający, pomocny w relaksacji, a także wpływający na dobre samopoczucie i sen. Za takie działanie lawendy odpowiedzialny jest jeden ze związków chemicznych znajdujący się w jej składzie. Chodzi dokładnie o linalol, który wykazuje pozytywne działanie na ośrodkowy układ nerwowy.


Badania, które zostały przeprowadzone przez naukowców wykazały, że po inhalacji z dodatkiem lawendy lub doustnym jej przyjęciu osoby w łatwiejszy sposób uczą się i zapamiętują.


Lawenda wykazuje działanie stymulujące w przypadku gdy sprawność psychiczna organizmu jest osłabiona. Wykazano, że lawenda delikatnie obniża ciśnienie krwi, które zostało podwyższone w wyniku długotrwałego stresu.


Lawenda, w jakiej postaci?


Lawendę możemy stosować nie tylko jako składnik tabletek czy herbatek ziołowych na sen, ale również w formie aromaterapii.
Wystarczy przygotować płócienny woreczek z suszonymi kwiatami lawendy i trzymać go w pobliżu poduszki by poczuć jej zbawienny wpływ na sen.
Każdy lek czy zioło należy przyjmować z rozwagą.

Ziołowe tabletki z lawendą mogą nasilać działanie innych leków uspokajających lub też nadmiernie obniżyć ciśnienie. 

 

 

 
Bibliografia:

Ożarowski A., Jaroniewski. Instytut Wydawniczy Związków Zawodowych, Warszawa 1987 - Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie.


Matławska I.: Farmakognozja; Poznań 2008; Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu


https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/apteczka/lawenda-wlasciwosci-lecznicze-zastosowanie