Darmowa wysyłka przy zamówieniu powyżej 100 zł!

Flawonoidy - dlaczego są tak ważne?

Flawonoidy to naturalne związki pochodzenia roślinnego, które występują w większości warzyw, ziół i owoców, we wszystkich ich częściach – liściach, kwiatach, łodygach, owocach i nasionach.
Do grupy flawonoidów zaliczamy obecnie ponad 6 tysięcy związków. Grupa ta stale ulega powiększeniu poprzez identyfikację nowych związków naturalnych w roślinach.
Ich wspólną cechą jest kolor – substancje te odpowiadają za naturalne zabarwienie niektórych części roślin, zwłaszcza warzyw, owoców oraz kwiatów, od żółtego i pomarańczowego w cytrusach po granatowy w czarnej porzeczce i jagodach.
Pełnią w nich wiele innych istotnych funkcji, a jakich?
Flawonoidy mają za zadanie chronić rośliny przed nadmiernym promieniowaniem UV, szkodnikami i chorobami. Mają bardzo szeroki zakres właściwości nie tylko w stosunku do roślin, których są częścią, ale i ludzi, którzy je spożywają.


Właściwości flawonoidów


Flawonoidy działają przeciwutleniająco, przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo, moczopędnie, rozkurczająco.
Obniżają ciśnienie krwi, uszczelniają i wzmacniają naczynia krwionośne, zapobiegają krwawieniom i zakrzepom, wspomagają krążenie, ułatwiają przyswajanie przez organizm witaminy C, chronią oczy i skórę przed chorobami, pomagają oczyszczać wątrobę z toksyn, działają przeciwnowotworowo i przeciwalergicznie.
Z racji tego, że flawonoidy wyłapują i neutralizują wolne rodniki, są doskonałą ochroną układu nerwowego i można stosować je w profilaktyce chorób, takich jak demencja.


Wybrane flawonoidy, ich działanie i naturalne źródła


Zależnie od przekształceń strukturalnych, związki flawonoidowe dzieli się na poszczególne klasy:

Flawonole: (kwercetyna, fisteina, kaempferol, mirecytyna, morina)

Jest to duża grupa związków występująca w wielu gatunkach owoców i warzyw, m.in. cebuli, jarmużu, sałacie, pomidorach, jabłkach, winogronach, brokułach, porach i brukselce. Do najbardziej znanych i najlepiej zbadanych flawonoli zaliczamy kwercetynę, która ma działanie antyhistaminowe, czyli zmniejsza nasilenie reakcji alergicznych.

Na uwagę zasługuje również kaempferol, który poza działaniem antyoksydacyjnym chroni organizm przed drobnoustrojami chorobotwórczymi, wspiera prawidłowe funkcjonowanie układu krążenia, a także przeciwdziała rozwojowi raka.


Flawanony: (naryngina, naryngenina, hesperetyna, hesperedyna)

Do tej grupy należą przede wszystkim substancje obecne w owocach cytrusowych – pomarańczach, cytrynach, ale także winogronach. Ich obecność da się przy tym wyczuć na języku poprzez lekką nutę goryczy pod skórką.
Flawanony kojarzone są ze zdrowiem serca oraz ogólnym stanem relaksacji.


Flawony: ( luteolina, apigenina, diosmetyna).

Można je znaleźć w selerze, pietruszce, papryce, czerwonym pieprzu, jabłkach, pomarańczach, mandarynkach, a także ziołach takich jak rumianek, mięta, czy miłorząb japoński.
Flawony łączone są głównie z silnym działaniem antyoksydacyjnym – zwłaszcza w odniesieniu do procesów mózgowych, a więc zapobiegania demencji. Luteolina oraz apigenina badane są wręcz pod kątem leczenia zaburzeń takich jak autyzm czy schorzenia neuropsychiatryczne

Flawanole: (katechina, epikatechina, epigallokatechina)

Występują przede wszystkim w jabłkach, bananach, brzoskwiniach, gruszkach i czarnych jagodach, a także w kakao, białej i zielonej herbacie oraz czerwonym winie.
Naukowcy wiążą je z działaniem ochronnym w stosunku do układu nerwowego i układu krążenia, ale coraz częściej łączy się je również z leczeniem wysokiego poziomu cholesterolu oraz zespołu chronicznego zmęczenia.

Izoflawony: (genisteina, daidzeina)

Grupa flawonoidów typowa głównie dla roślin strączkowych.
Izoflawony odznaczają się przede wszystkim silnym działaniem fitoestrogennym – potrafią imitować w organizmie kobiece hormony.
Badania naukowe wskazują, że izoflawony mogą hamować rozwój nowotworów oraz pomagać organizmowi pozbyć się pasożytów.

Antocyjany: (cyjanidyna, malwidin, pelargonidyna)

Do tej grupy należą związki bezpośrednio odpowiedzialne za intensywne zabarwienie owoców i warzyw.
Znajdziemy je więc przede wszystkim w czerwonych winogronach, jeżynach, malinach, porzeczkach, truskawkach, żurawinie i czarnych jagodach.
Do najbardziej znanych przedstawicieli tej grupy należą cyjanidyna (uważana za jeden z najsilniejszych antyoksydantów na świecie. Chronią naczynia krwionośne, przeciwdziałają rakowi, zapobiegają otyłości i cukrzycy.


Źródła flawonoidów w diecie


Bardzo istotne jest to, w jaki sposób spożywamy warzywa i owoce. Najwięcej flawonoidów znajduje się w żywności niepoddanej obróbce termicznej i długiemu przechowywaniu!
Dorosły człowiek powinien dziennie konsumować ok. 1 g flawonoidów.
Główne źródła flawonoidów w polskiej diecie to warzywa (cebula, pomidory, papryka, brokuły) oraz owoce (cytrusy, jabłka, jagody, czarne porzeczki, winogrona). Inne produkty zawierające te związki to kawa, kakao, herbata, czerwone wino, przyprawy, nasiona roślin strączkowych. Są także składnikami ziół.
Tak więc, aby zachować zdrowie i młody wygląd jak najdłużej pamiętajmy o tym, by spożywać odpowiednią ilość owoców i warzyw bogatych we flawonoidy. Zalecaną opcją są co najmniej 3 posiłki dziennie zawierające porcję warzyw lub owoców.


Flawonoidy w pigułce


Coraz liczniejsze preparaty zawierają flawonoidy.
Mogą one wchodzić w skład środków w formie tabletek przeznaczonych do wzmacniania odporności organizmu lub tych ukierunkowanych na konkretne dolegliwości np. dolegliwości sercowe, nerwowe i inne.
Popularne składniki suplementów to wyciągi z kwiatów i owoców głogu, kwiatów czarnego bzu i lipy, ginko biloba, ekstrakt z grejpfruta czy karczocha.
Suplementy obecne w aptekach i sklepach ze zdrową żywnością mogą być traktowane jedynie jako dopełnienie diety.


 

 

 

 Bibliografia:


1. BatraP.,Sharma A. K., Anti-cancer potential of flavonoids: recent trends and future
perspectives, Biotech, 2013,
2. Krasowska A., Łukasiewicz M., Czy warto jeść kolorową żywność?, Aura 2003, Tom(2)
3. Hai Liu R., Dietary Bioactive Compounds and Their Health Implications, Jurnal of Food Science, 2013,
4. Oregon State University; “Flavonoids”
5. A. N. Panche, A. D. Diwan, S. R. Chandra; “Flavonoids an overview”
6. Pascual-TeresaS., MorenoD. A.,García-VigueraC., Flavanols and Anthocyanins in Cardiovascular Health: A Review of Current Evidence, International Journal of Molecular Sciences, 2010