Darmowa wysyłka przy zamówieniu powyżej 100 zł!

Dlaczego nawadnianie jest tak ważne?

Woda w ciele człowieka pełni wiele istotnych funkcji, jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania wszystkich narządów wewnętrznych.

Badania potwierdzają jej wyższość nad innymi płynami, w szczególności w kontekście profilaktyki nadwagi i otyłości czy chorób układu krążenia. Chociaż wiemy, że woda to najbardziej wskazany i jedyny niezbędny płyn dla organizmu, to nadal pijemy jej za mało.

Jak się nawadniać i dlaczego to takie ważne?

 

Funkcja wody w naszym organizmie

Organizm człowieka składa się z około 60-70% wody, a dokładna jej ilość zależy od wieku, stanu zdrowia i diety.

Wszystkie czynności organizmu wymagają wody.

Każda tkanka, narząd, układ działa w płynnym środowisku.

Oto najważniejsze z funkcji, które woda pełni w ciele człowieka:

  • jest głównym składnikiem krwi, umożliwia transport składników, które się w niej znajdują,

  • jest podstawowym budulcem organizmu – występuje we wszystkich komórkach, narządach, tkankach i płynach ustrojowych,

  • odpowiada za zachowanie równowagi wodno-elektrolitowej i kwasowo-zasadowej,

  • odpowiada za utrzymanie stałej temperatury ciała,

  • ułatwia wchłanianie składników odżywczych,

  • powstrzymuje zaparcia,

  • usuwa toksyny z moczem lub potem,

  • umożliwia prawidłową pracę nerek,

  • regeneruje i nawilża skórę.

 

Co dzieje się , gdy dostarczamy za mało wody?

Kiedy pijemy za mało płynów, nasz organizm bardzo szybko przechodzi w "tryb awaryjny" – pojawia się pragnienie, które ma za zadanie chronić nas przed niekorzystnymi skutkami niedoboru wody.

Jednak pragnienie z wiekiem znika (osoby starsze powinny regularnie pić wodę, nawet gdy go nie odczuwają) dlatego nie jest to idealny wskaźnik odwodnienia. Pojawia się dopiero przy niedoborze wody na poziomie ok. 2-3 % a pierwsze objawy odwodnienia mogą pojawić się już przy utracie płynów wynoszącej nieco powyżej 1 %.

Pierwszymi objawami będzie obniżenie wydolności fizycznej, pogorszenie termoregulacji , zmniejszenie apetytu, występuje uczucie wyschniętych ust i specyficzny posmak.

Pojawiają się bóle i zawroty głowy, a czasami także bezsenność.

Dobitnym sygnałem alarmowym świadczącym od postępującym odwodnieniu jest odcień moczu. Im bardziej ciemny, tym wyraźniejszy znak, że potrzebujemy więcej napojów.

 

Czy jest możliwe zatrucie wodą - przewodnienie?

Nadmiar wody sprawia, że w organizmie dochodzi do wzrostu jonów sodu we krwi.

Dzieje się tak szczególnie w przypadku jednorazowego przyjęcia dużej ilości płynów bez możliwości ich wydalania.

Zatrucie wodne występuje rzadko i najczęściej dotyczy sportowców pijących ogromne ilości płynów bezelektrolitowych lub osób, które zmagają się z problemami nerek, niedoczynnością tarczycy i niedoczynnością kory nadnerczy.

Podstawowym objawem przewodnienia są zaburzenia mineralne, co może doprowadzić do wzrostu ciśnienia tętniczego, zwolnienia czynności serca.

Ponadto może wystąpić osłabienie, nudności, wymioty, brak łaknienia, stany splątania, nierówność źrenic, kurcze mięśni, drgawki.

Ciężkie stany zatrucia wymagają leczenia w warunkach szpitalnych. Celem jest przywrócenie równowagi gospodarki sodowej.

 

Dzienne zapotrzebowanie na wodę

Zgodnie z wytycznymi Instytutu Żywności i Żywienia zalecana ilość dziennego spożycia wody w przypadku kobiet wynosi 2 litry (zapotrzebowanie wzrasta w ciąży do 2,3 l, a podczas laktacji do 2,7 l ) a w przypadku mężczyzn 2,5 litra. Są to jednak ilości zalecane do wypicia przy umiarkowanej temperaturze i średniej aktywności fizycznej.

Jednak należy do tematu podejść indywidualnie, ponieważ zapotrzebowanie na wodę każdego z nas może różnić się w zależności od wieku, płci, poziomu aktywności fizycznej, temperatury otoczenia i stanu fizjologicznego.

Aby zapewnić swojemu organizmowi właściwy poziom nawodnienia, powinniśmy rozpoczynać dzień od szklanki wody, najlepiej z dodatkiem cytryny – ma to wpływ nie tylko na nawodnienie, ale również na pobudzenie procesów trawienia.

Bardzo ważne jest regularne picie wody w ciągu całego dnia, małymi łykami. Dlatego butelka wody powinna być zawsze w zasięgu ręki.

W razie nagłych strat poziomu wody (np. spowodowanych gorączką lub biegunką) należy stosować elektrolity jako uzupełnienie mikroelementów.

 

Czym się nawadniać?

Najczęściej sięgamy po wodę mineralną. Warto jednak pamiętać, że napis na etykiecie wcale nie musi oznaczać, że dana woda jest źródłem minerałów (powinna ona zawierać 100 mg minerałów w jednym litrze).

Nie wolno przesadzać przede wszystkim z wodą wysokozmineralizowaną. Można po nią sięgać tylko od czasu do czasu, najlepiej w uzasadnionych przypadkach, w celu uzupełnienia ubytków pierwiastków. Nie powinno się jej podawać dzieciom, ani gotować.

Wody wysokozmineralizowane zalecane są dla sportowców i osób aktywnych fizycznie. Osoba dorosła powinna wybierać wodę mineralną. Jeżeli ma problemy z nadciśnieniem tętniczym lub chore nerki – wodę mineralną niskosodową.

Na co dzień warto wybierać wody nisko- lub średniozmineralizowane, o zrównoważonym składzie mineralnym.

Dla dzieci najlepsza będzie woda źródlana, lub woda smakowa najlepiej przyrządzona przez nas samych.

Płyny uzupełniać można również sięgając po inne napoje, a także spożywając warzywa i owoce – arbuz, melon, grejpfrut czy ogórek zawierają ponad 90 proc. wody.

 

 

 

 

 

Bibliografia

 

https://www.medonet.pl/

https://www.medicover.pl/

https://www.cefarm24.pl/

https://zywienie.abczdrowie.pl/