Darmowa wysyłka przy zamówieniu powyżej 100 zł!

Chmiel i jego właściwości lecznicze!

Już kilka tysięcy lat wstecz jego prozdrowotne właściwości odkryli Grecy, Rzymianie, a także mieszkańcy Indii czy Chin. Medycyna naturalna zna chmiel już od czasów starożytnych.
Chmiel zwyczajny to roślina uprawna, która od wieków cieszy się dużą popularnością przede wszystkim ze względu na swoje zastosowanie w piwowarstwie. Nie wszyscy wiedzą, że chmiel jest cenną rośliną także ze względu na swoje właściwości lecznicze! 
Ale o tym za chwilkę.
Chmiel zwyczajny rośnie na żyznych glebach, w miejscach o dobrym nasłonecznieniu. Regionem w Polsce, który słynie z upraw chmielu jest Lubelszczyzna.
Roślina ta może osiągnąć nawet do 8 metrów wysokości.
Szyszki chmielu to żeńskie kwiaty tej rośliny. Złożone są z jasno zielonych łusek, których powierznia pokryta jest włoskami gruczołowymi wytwarzającymi lupulinę. Lupulina to żywica, która posiada charakterystyczny zapach i gorzkawy smak, co wykorzystuje się w procesie aromatyzowania piwa. Natomiast zawarte w lupulinie substancje bioaktywne mają zastosowanie w zielarstwie.
Szyszki chmielu mają zastosowanie lecznicze ze względu na zawarty w nich olejek eteryczny. Zawiera on około 150 substancji aktywnych, które odpowiadają za goryczkę w piwie i posiadają właściwości lecznicze.


Właściwości prozdrowotne


Chmiel, a konkretnie szyszki chmielowe są sprawdzonym środkiem na bezsenność i uspokojenie. Są obok melisy jednym z najbardziej uspokajających ziół. Mają także działanie oczyszczające - pomagają pozbyć się toksyn dzięki dużej zawartości antyoksydantów, które dodatkowo opóźniają proces starzenia się skóry.
Pomogą złagodzić objawy klimakterium, ból korzonków oraz pozbyć się łupieżu.
Swoje liczne właściwości lecznicze zawdzięcza przede wszystkim substancji o nazwie ksantohumol - związkowi z grupy flawonoidów, który ma silne właściwości antyoksydacyjne (4-krotnie większe niż witamina C). 
Niektóre substancje zawarte w chmielu mogą zapobiec chorobom nowotworowym, zwłaszcza tym, których rozwój zależy od poziomu estrogenu w organizmie. Potwierdzają to badania z użyciem linii komórek raka piersi o nazwie Sk-Br-3. W eksperymencie wykorzystano 3 substancje zawarte w chmielu. Okazało się, że związki te hamowały aktywność aromatazy - enzymu odpowiadającego za syntezę estrogenów. Ponadto zapoczątkowały śmierć komórkową i zmniejszały namnażanie się komórek rakowych.
Z innych badań naukowych jednoznacznie wynika, że ekstrakt z szyszek chmielu ma właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i antygrzybiczne.
Chmiel zawiera fitoestrogeny - związki roślinne, których działanie przypominają ludzkie estrogeny - co wykorzystuje się, by złagodzić objawy menopauzy.
Szyszki chmielu można podawać przy osłabieniu procesów trawiennych, niedokwaśności czy nadmiernej fermentacji jelitowej, a także przy wzdęciach, odbijaniu i innych objawach wskazujących na przewlekły nieżyt przewodu pokarmowego, ponieważ gorycze chmielowe pobudzają wydzielanie śliny i soku żołądkowego, dzięki czemu ułatwiają trawienie i przyswajanie pokarmów oraz zwiększają łaknienie.
Chmiel działa rozkurczowo - zmniejsza napięcie mięśni gładkich naczyń krwionośnych, jelit i dróg moczowych. Ponadto działa łagodnie moczopędnie.


Chmiel - działania niepożądaneChmielu nie powinno się stosować jednocześnie z syntetycznymi lekami uspokajającymi.
Ze względu na działanie uspokajające oraz nasenne, nie zaleca się stosowania szyszek chmielu przez osoby kierujące pojazdami i obsługujące urządzenia mechaniczne w ruchu.
Ponadto chmielu lepiej nie podawać dzieciom do 12. roku życia, a także kobietom w ciąży i karmiącym (ze względu na brak wystarczających danych na temat skutków ubocznych).
 

 

 Bibliografia:
1. Mielczarek M., Kołodziejczyk J., Olas B., Właściwości lecznicze chmielu zwyczajnego (Humulus lupulus L.), "Postępy Fitoterapii" 2010, nr 4.
2. Ożarowski A., Jaroniewski W., Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie, Instytut Wydawniczy Związków Zawodowych, Warszawa 1987.
3. Farmakopea Polska X, Polskie Towarzystwo Farmaceutyczne, Warszawa: Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, 2014, ISBN 978-83-63724-47-4.
4. http://www.czytelniamedyczna.pl/